Az ezüst a periódusos rendszer 47. eleme, vegyjele Ag. Ékszereket, pénzérméket, étkészleteket, edényeket készítenek belőle, a fotográfiában is felhasználják és ma már gyógyhatása is egyre inkább előtérbe kerül.
Az ezüst egy olyan nemesfém, ami fehéren csillog, kiválóan nyúlik és könnyen hengerelhető. Kémiailag ellenálló, színét és csillogását a levegőben és a vízben is megtartja, azonban a kén-hidrogén megfeketíti, ezüst-szulfidot képez a tetején. Az oxigénnel nem reagál, de olvadt állapotában sok oxigént képes oldani.
Az áramot még a réznél is jobban vezeti, drágasága miatt azonban keveset használnak fel belőle ilyen célokra. A második világháború rézhiányos idején elektromágneseket készítettek belőle az urán dúsításához.
A legjobb hővezető és fényvisszaverő fém, ezért már az ókorban is készítettek belőle tükröket. Leginkább rézzel szokás ötvözni, ez nagymértékben növeli szilárdságát, miközben az ötvözet egészen 50% ezüsttartalomig megtartja fehéres, az ezüstre jellemző színét.
Legfontosabb felhasználási területei a következők: ékszerek, teáskészletek, egészségügyi műszerek, kémiai felszerelések készülnek belőle. Rezes ötvözeteiből pénzérméket készítenek. Sok dolgot ezüstöznek, hogy szebben csillogjon. A filmes fényképészet is nagy mennyiségű ezüstöt használ. Néha elektronikai cikkekben is megtaláljuk, ahol fontos az ezüst jó áramvezető képessége. Tükröket is készítenek belőle, de nem ritka a hangszerekben és a fogászati készítményekben sem.
Gyógyhatásai
Hippokratész, az orvostudomány atyja feljegyezte, hogy az ezüst gyógyító és betegségmegelőző. A föníciaiak ezüstedényekben tárolták az ivóvizet, bort, ecetet, hogy megvédjék azokat a romlástól. Az 1900-as évek elején ezüstpénzt tettek a tejes edényekbe, hogy meghosszabbítsák a tej eltarthatóságát. Az első világháború idején ezüstvegyületeket használtak fertőzések megelőzésere. Széles körű használata az antibiotikumok felfedezésével kiment divatból.
Újrafelfedezése csíraölő szerként történt meg. Nyílt sebeket kezelnek vele a fertőzéseket megelőzendő. Újabban egyes cégek háztartási gépeibe ezüst-ionos fertőtlenítő van beépítve (a mosógép az utolsó öblítő vizébe ezüstionokat adagol, hogy a ruháknak hosszabb időre baktériumölő hatást adjanak; de hűtőszekrényekben is használják hasonló célra).